29.11.2021 – Daily Newsletter

Exen Markets ile ’’GÜNE TEMEL BAKIŞ’’

Hem iç piyasalar hem de dış piyasaarda zorlu bir haftaya giriş yapıyoruz. Yeni covid varyantına dair endişeler piyasalarda aşağı yönlü fiyatlama getirirken, borsalar ve petrolde satış hızlanmış durumda. Özellikle Avrupa borsaları için satışlar daha hızlı. Petrolde ise talebin yeniden gerileyeceği beklentisi WTI’da 70 Dolar’a kadar düşüş getirdi. Veri akışı da bu hafta yoğun olacak ve haftanın en önemli verisi ABD’de enflayon olacak.

İçeride bu hafta enflasyon takip edilecek ve yıllık enflasyonun %20 üzerine yerleşmesi riski yüksek. TL üzerindeki negatif reel faiz baskısı sürüyor. Küresel risk iştahını da zayıf olması nedeniyle gelişen ülke piyasalarına sermaye akımı yavaşlayabilir. Ana resimde TL üzerindeki baskının devam etmesini bekliyoruz.

USDTRY

22 üssel ortalama (4 saatlik grafik) tutunma devam ederken 12.30 üzerinde kaldığımız sürece de long pozisyoların tutulabileceği görüşündeyiz. Küresel risk iştahı zayıf fakat ABD borsalarındaki düşüşler derinlik kazanırsa Dolar talebinin artabileceği görüşündeyiz. Ana ortalamaların altına gelmedikçe short tarafta önerimiz yok.

EURUSD

22 periyot üzerine geçen EURUSD paritesi önceki gün beklediğimiz 1.1290 hareketini yaptı ve Euro’daki zayıf görünüm nedeniyle düşüşte. Aynı zamanda alçalan trendin de kırılması nedeniyle long pozisyon düşünülebilir. Bugün veri akışı sakin fakat ajandada Fed ve ECB Başkanları konuşmaları var. Özellikle Lagarde konuşmasına kadar long pozisyon tutulabilir.

Strateji: Long Fiyat: 1.1278 TP1: 1.1360 TP2: 1.1420 SL: 1.1180

XAUUSD

Ons altında önceki gün karda kapatan long pozisyonun ardından bugün izlemeye geçebiliriz. Faizler yeniden yükseliş eğiliminde. 1795 direnci altındayız. Bu nedenle hem teknik hem de temel olarak izlemede olmak daha doğru olacaktır.

WTI

Ham petrol Covid endişeleri ile sert düşerken, önceki günkü pozisyonumuz da hedeflerde kapattı. Şimdilik izlemedeyiz. Sert düşüşler sonrası piyasa toparlanmak isteyebilir. Kısa vadeli long pozisyon denemesi de yapabiliriz. Ama ana resim aşağı döndü.

Strateji: Long Fiyat: 71.05 TP1: 71.70 TP2: 72.40 SL: 70.00

DAX

DAX’taki sert düşüş sonrası bu sabah vadeli taraf toparlanma eğiliminde fakat istenen düzeyde değil. 15,450 aşılmadan da kısa vadede yükseliş beklentimiz yok. Bugün için genel olarak piyasanın denge arayışını takip etmek daha doğru olur.

NASDAQ

Nasdaq’daki sert düşüşle birlikte önceki gün verdiğimiz stratejide hedefler görülürken, geri çekilme daha sakin. Piyasanın denge arayışı devam ederken bir süre izlemede kalabiliriz.

BITCOIN

Ana düşüş trendi altındaki hareket devam ederken 56,000 bölgesindeki desteğin altındayız ve yukarı hareketler zayıf kalmaya devam ediyor. Bu trend altında kaldıkça geri çekilme isteği sürebilir ve short pozisyonlar tutulabilir.

Open an Account

null Exen Markets, with its approach that cares about the needs of forex investors, is proud to stand by its investors with its expert and experienced staff, by preserving its principles and values ​​that have been going on since 2019 in leveraged foreign exchange buying and selling transactions, and adopts being a party to its customers.