25.11.2021 – Daily Newsletter

Exen Markets ile ’’GÜNE TEMEL BAKIŞ’’

Fed’in erken sıkılaşabileceği algısı piyasalardaki risk iştahını aşağı çekerken ABD vadeliler ve bu sabah Asya piyasaları satıcılı seyirde. Faizlerdeki hareket ve yine Fed beklentileri altını da 1800 Dolar’ın altına kadar çekti. Euro’daki baskı nispeten az fakat hissedilir düzeyde. WTI, ABD’de stratejik rezervlerden satış yapılacağı haberleriyle gerilese de sınırlı kaldı. Satış miktarının oldukça düşük kalacağı görülmekte.

İçeride TL üzerindeki baskı sürüyor. Dolar’ın da gelişen ülke para birimleri karşısında değer kazanımı Fed beklentileriyle birlikte devam ediyor.

USDTRY

TCMB’den gelen swap açıklaması TL üzerindeki baskıyı kısmen azaltsa da opsiyon piyasası yükseliş isteğinin devam edebileceğine işaret ediyor. Teknik olarak 22 günlük üssel ortalamaya kadar geri çekilme gördük ki önemli bir yükselen destek çizgisi olduğu görüşündeyiz. Bu bölge altında geri çekilme devam edebilir ve 11.25’lere doğru hareket sürebilir. 22 günlük ortalama altında long pozisyonların şimdilik kapatılmasını ve izlemeye geçilmesini öneriyoruz.

EURUSD

Fed’den gelecek olası şahin mesajların endişesi pariteyi aşağı çekerken, dün de Fed tutanakları varlık alımlarının beklenenden önce bitirilebileceğine vurgu yapıyor. Dün ABD verileri de güçlüydü denebilir. Bu da paritenin 1.12’nin altını test etmesine neden oldu ve long pozisyonda stop çalıştı. Alçalan trend kırılmadan hareket geçmeyeceğiz fakat 1.1290 – 1.1300 bölgesine doğru yükseliş beklentimiz var.

XAUUSD

Ons altın dün yeniden 1780 bölgesini test ederken, faizlerdeki sınırlı gerilemeden kuvvet almaya çalışıyor. Long pozisyonlar stop çalıştırılmadıysa devam ettirilebilir. 1795 üzerinde ise yeniden long pozisyon açmayı düşünebiliriz. Dünkü tutanakların son birkaç günde fiyatlandığı görüşündeyiz. Veri akışının altın üzerindeki baskısı da azaldı. Bu da 1780 üzerinde tutundukça altında yükseliş beklentisi oluşabilir demek.

WTI

Önceki gün verdiğimiz sell limit stratejide stop bölgesi test edilirken, pozisyonu koruyanlar için devam ettirileceğini belirtelim. Talep dinamikleri Fed endişesiyle gerileyebilir. ABD piyasaları dün pozitif kapattı fakat fiyatlarda zirve oluştuğu beklentisi hakim. Bu da geri çekilmeyi beraberinde getirebilir. Teknik olarak 79.00 altında kaldığımız sürece düşüş beklentimiz sürüyor.

Strteji: Sell Limit Fiyat: 78.00 TP1: 77.30 TP2: 76.50 SL: 79.00

DAX

DAX’ta önceki gün verdiğimiz stratedeji ikinci hedef de görülürken, risk iştahındaki normalleşme adımı ile yeniden ana dirençlere yükseliş gördük. Bu sabah piyasalar pozitif. Bir süre izlemedeyiz. 15,980 aşılmadığı sürece long pozisyon önerimiz yer almıyor. Ana dirençlerde olmamız nedeniyle bu bölgede zorlanma ve geri çekilme görebiliriz.

Strateji: Sell Limit Fiyat: 16,000 TP1: 15,900 TP2: 15,800 SL: 16,120

NASDAQ

16,450 direncine doğru hareketin korunduğu Nasdaq’da 22 günlük üssel ortalamaya kadar geldik. Küresel risk iştahı dengeli. Faizler yüksek yukarı hareketin yavaşlaması Nasdaq’ın yükselişini sağladı. Ana dirençlerde olmamız nedeniyle sell limit pozisyon açabiliriz.

Strateji: Sell Limit Fiyat: 16,450 TP1: 16,350 TP2: 16,200 SL: 16,550

BITCOIN

55,850 – 56,000 bandı altında stopla kısa vadeli long pozisyon izlenebileceği görüşümüz devam ederken tepki alımları istenen düzeyde değil. Düşen trend çizgisine kadar hareket devam edebilir.

Open an Account

null Exen Markets, with its approach that cares about the needs of forex investors, is proud to stand by its investors with its expert and experienced staff, by preserving its principles and values ​​that have been going on since 2019 in leveraged foreign exchange buying and selling transactions, and adopts being a party to its customers.