24.02.2022 – Daily Newsletter

Rusya’nın sınır ötesi harekat için girişimde bulunması gerilimi tırmandırsa da çatışma riski önceki günlere göre azalmış durumda. Bu da bu sabah piyasalarda sınırlı olsa iyimserlik yaratıyor. Biden – Putin görüşmesinin yapılmayacak olması ise şu aşamada negatif. Masaya oturulana kadar misillemeler devam edebilir. Ukrayna, ayrılıkçı bölgelere bir operasyon düzenlemediği sürece Rusya’nın direkt olarak müdahale etmesini beklemiyoruz. Rusya’nın enerji akışını koruyacağı açıklaması ise olumlu.

Dolar/TL’de dün 13.90’a kadar devam eden yükselişin ardından bu sabah 13.70’lere kadar yeniden düşüş görüldü. 13.90 kırılmadan long pozisyon önerimiz yer almıyor.

USDTRY

13.90 direncinin test edildiği Dolar/TL’de türev piyasalarda da hareketlilik göze çarpıyor. Bu bölge kırılmadan orta uzun vadeli alımları desteklemesek de yukarı eğilimin süreceği görüşündeyiz. TL üzerinde hem jeopolitik risklerin yarattığı baskı hem de negatif reel faiz baskısı devam edebilir. Ukrayn’da savaşın başlaması da TL üzerindeki baskıyı artıracaktır.

EURUSD

Ukrayna’da savaşın başlaması 1.1275 desteğinin kırılmasını ve paritede geri çekilmenin ivme kazanmasına neden oldu. Euro, jeopolitik risklerle baskı görürken, Dolar ise güvenli liman talebiyle yükseliyor. Şu aşamada volatilite yüksek olduğu için strateji vermiyoruz fakat aşağı yönlü riskler daha kuvvetli. 1.1185’e doğru baskı sürebilir.

XAUUSD

Dün verdiğimiz short pozisyonda sabah saatlerinde ilk hedef bölgesi görülürken, gün içerisinde yukarı hareket yeniden öne çıktı. Savaşın başlaması altını yukarı taşıyor. Strateji olarak izlemede kalacağız fakat geri çekilmeler alım için değerlendirilebilir.

WTI

96.75 direncine kadar yükselen WTI’da bu bölgede zorlanma olsa da üzerine geçme isteği sürecektir. Rusya’nın daha önce enerji kesintisi olmayacağı açıklamasına karşın savaşın başlaması şok bir yükseliş getirdi. Veri akışından bağımsız olarak gelen yükseliş olumsuz haber akışı devam ettiği sürece kuvvetli kalabilir. Short önermiyoruz. 96.75 üzerinde ise long pozisyonlar artırılabilir.

DAX

14,435 desteği altına gerileyen DAX endeksinde düşüş sürerken, 13,850’ye kadar marj oluştuğunun altını çizelim. Jeopolitik riskler borsalarda satışa neden oluyor. 14,200 aşılmadığı sürece kısa vadede long pozisyon önerimiz yok. Borsalar ilk şoku atlattıktan sonra toparlanmak isteyecektir. Haber akışı da azalırsa sınırlı yükselişler beklenebilir.

NASDAQ

Nasdaq’da dün verdiğimiz pozisyonda sabah saatlerinde ilk hedef görülmekle birlikte gün içerisinde satış baskısının arttığını gördük. Ukranya’da savaşın patlak vermesi borsalardaki satış basksını artırıyor. 13,450 – 13,650 dirençleri aşılmadığı sürece yukarı hareketler zayıf kalabilir.

BITCOIN

33,100 – 34,000 destek bandına doğru hareketi koruyan BTC, borsalarla birlikte düşüşü koruyor. Altın korelasyonunun net bir şekilde koptuğu görülmekte. Long pozisyonun nispeten riskli olduğunu belirtelim.

Open an Account

null Exen Markets, with its approach that cares about the needs of forex investors, is proud to stand by its investors with its expert and experienced staff, by preserving its principles and values ​​that have been going on since 2019 in leveraged foreign exchange buying and selling transactions, and adopts being a party to its customers.