22.02.2022 – Daily Newsletter

Dün gece Rusya’nın Ukrayna’dan ayrılan bölgelere girmesi haberi piyasalarda satış baskısı yaratırken, vadeli kontratlarda bu sabah satış baskısı sürüyor. ABD – Rusya görüşmeleri öncesinde Rusya’nın baskısı sürmekte. Gerilimin devam edeceğini bekliyoruz. Bu da borsalardaki toparlanmanın gün içerisinde sınırlı kalabileceğine işaret ediyor.

13.70 ara direncine kadar yükselen Dolar/TL’de kısa vadeli alımlar kapatılabilir. 13.90 kırıldığı takdirde ana strateji long tarafa dönebilir.

USDTRY

Ukrayna’da gerilimin tırmanması, jeopolitik risklerle birlikte TL üzerindeki baskının artmasına neden olmakta. 13.70 bölgesinde kısa vadeli alımlar kapatılabilir. 13.90 aşılmadığı sürece yukarı hareketlerin zayıf kalmasını bekliyoruz.

EURUSD

Paritede dünkü yükseliş sınırlı kalırken, long pozisyon ilk hedefe yakın dönüş yaptı ve stop bölgesinden kapandı. 1.1315 desteği altında kaldığımız sürece geri çekilmeler sınırlı kalabilir. 1.1275 ise ana destek olarak öne çıkıyor.

XAUUSD

1903 – 1905 direnç bandı üzerine atan ons altın 1915 direncine kadar atak yapmayı başardı. Gerileyen faizler güvenli liman olarak ABD tahvillerine de talep oluştuğunu gösteriyor. Gün içerisinde gerilim nispeten azalabilir. Sell Stop strateji ise kullanılabilir.

Strateji: Sell Stop Fiyat: 1885 TP1: 1880 TP2: 1872 SL: 1892

WTI

93.20 direncine kadar yükselen ABD ham petrolü Ukrayna’daki krizden beslenmeye devam ediyor. Ana resimde petrolün yukarı hareketi sınırlı kalıyor. Bu hafta ABD – Rusya görüşmeleri öncesinde yükselişler sürebilir. Artan volatilite nedeniyle strateji olarak izlemedeyiz.

DAX

14,850 desteğinin altına sert düşen DAX endeksi temel verilerden bağımsız olarak Ukrayna’daki krizi fiyatlamaya devam ediyor. Yeniden bu bölge üzerine yerleşmeden alım önerimiz yok. Rusya’nın ayrılıkçı bölgelere girmesine ilişkin haber akışı bölgedeki gerilimi artırıyor. Diplomasi olduğu takdirde gerilim azalacak ve borsalar yeniden yükselebilecektir.

NASDAQ

Ukrayna’da gerilimin artması Nasdaq’ın ana destekleri de kırmasına neden oldu. 13,900 üzerine yerleşmeden yükseliş beklentimiz yok. Strateji olarak şimdilik izlemedeyiz. 13,900 üzerine yeniden yerleşilecek olursa long pozisyon alınabilir.

BITCOIN

Küresel risk iştahındaki zayıflama ve borsalardaki satış baskısı BTC üzerinde de gerilim yaratırken, teknik olarak da 39,000 bandı altındayız. Şu aşamada yeni bir long pozisyon önerimiz yok fakat 35,750 36,350 destekleri üzerinde kısa vadeli pozisyonlar alınabilir.

Open an Account

null Exen Markets, with its approach that cares about the needs of forex investors, is proud to stand by its investors with its expert and experienced staff, by preserving its principles and values ​​that have been going on since 2019 in leveraged foreign exchange buying and selling transactions, and adopts being a party to its customers.