21.01.2022 – Daily Newsletter

Ukrayna krizi üzerinden küresel piyasalarda risk iştahı gerilerken, ABD’de bilançolarda zayıflık son çeyreğe dair büyüme beklentilerini aşağı çekiyor. Genel risk iştahı zayıf. ABD’de vadeli kontratlarda düşüş sürse de sınırlı kalabileceği görüşündeyiz. Faizler ise büyüme beklentilerindeki düşüş ile aşağı dönüyor. Euro’daki baskı artan Dolar talebi nedeniyle. Altın ise Ukrayna krizinden besleniyor.

TCMB kararı piyasa beklentilerine paralel. Kısa vadede TL için pozitif fakat orta uzun vadede TL üzerindeki baskının artacağı görüşündeyiz.

USDTRY

TCMB kararı sonrası Dolar/TL’de kısa vadeli gevşeme görürken, swap anlaşmaları net rezervlerde olmasa da brüt rezervlerde rahatlama getiriyor. Enflasyon baskılarının devam etmesi ve rezerv endişesinin yüksek kalması nedeniyle orta uzun vade için yükseliş beklentimizi koruyoruz. Kısa vadeli alımlar 12.90 altında stopla yapılabilir.

Devam Strateji: Long Fiyat: 13.38 TP1: 13.70 TP2: 13.95 SL: 12.90

EURUSD

ABD’de faizler gerilerken, küresel risk iştahındaki gerileme Dolar talebini yüksek tutuyor. Paritede yükselen destek çizgisindeyiz ve bu bölge altına geçmediğimiz sürece geri çekilmelerin sınırlı kalmasını bekliyoruz. Bu sabah borsalardaki düşüş sürüyor. Dolar talebi güçlü kalmaya devam edebilir. Şimdilik long pozisyonu taşımaya devam edeceğiz.

Devam Eden Strateji: Long Fiyat: 1.1347 TP1: 1.1400 TP2: 1.1470 SL: 1.1270

XAUUSD

Ons altın dün stop bölgesine çok yaklaşırken, yeniden 1840’lara kadar gerileme gösterdi. Faizlerde gerileme var fakat küresel risk iştahındaki zayıflama Dolar talebini tetikleyebilir. Şimdilik pozisyonu koruyoruz. Ukrayna krizi uzun zaman sonra altında tetikleyici oldu fakat haber akışı sakinleştikçe altındaki yükselişin de yavaşlamasını bekliyoruz.

Devam Eden Strateji: Short Fiyat: 1838.8 TP1: 1831 TP2: 1824 SL: 1848

WTI

83.40 desteğinin altını test eden ham petrolde önceki zirve olan 84.90’ın altındayız. İlk short 84.90 kırılınca açılabilirdi. Pozisyonu açanlar için bu bölgede kar al düşünülebilir. 83.40 altındaki hareketlerde ise ana short pozisyonu açabiliriz. Petrol stokları sınırlı yükseldi fakat talep dinamiklerinin zayıflaması petrolü aşağı çekebilir.

DAX

DAX’ta dün açtığımız long pozisyonda ilk hedefin üzerine yerleşirken, ikinci hedefe doğru hareket zayıf kaldı. Küresel risk iştahı yeniden aşağı yönlü. Piyasalarda Rusya ve ABD bilançoları etkisi baskı yaratıyor. DAX için bugün kar – stop marjı yetmezliği nedeniyle izlemedeyiz.

NASDAQ

Nasdaq küresel risk iştahı ve bilanço gerçekleşmeleriyle gerilerken bu sabah da vadeli kontratlarda düşüş sürmekte. Ana desteklere gelmiş olmamız nedeniyle bu bölgede yorulma bekliyoruz ve tepki alımı için fırsat oluşabilir.

Strateji: Long Fiyat: 14,687 TP1: 14,730 TP2: 14,800 SL: 14,580

BITCOIN

BTC’nin 40,000 altına gerilemesi teknik olarak kritik bir kırılma yarattı. Son dönemde altından öte Nasdaq ile ilişkisi daha yüksek görülmekte. Bu kırılma 37,250 desteğine kadar kademeli devam edebilir fakat aktif fiyattan kısa vadeli alımlar önermekteyiz.

Open an Account

null Exen Markets, with its approach that cares about the needs of forex investors, is proud to stand by its investors with its expert and experienced staff, by preserving its principles and values ​​that have been going on since 2019 in leveraged foreign exchange buying and selling transactions, and adopts being a party to its customers.