18.11.2021 – Daily Newsletter

Exen Markets ile ’’GÜNE TEMEL BAKIŞ’’

Dünyada enflasyona dair endişeler artarken, merkez bankalarının faiz artırmada isteksiz kalması, reel faizleri baskılamakta. Borsalarda ise enflasyon endişesi zirvelerden satış getiriyor. Trendlerin döndüğünü söyleyemeyiz fakat bunu bir kar satışı olarak da değerlendirmek gerekiyor. Euro’daki baskı sürerken, tepki alımları güçlü değil. Altın yakın zirvelerdeki tutunma isteğini koruyor. Güçlü DXY’ye karşın faizlerdeki gerileme etkili. Petrolde son görülen suni yükselişin ardından çözülme geldi ve devamını bekliyoruz.

İçeride bugün TCMB’nin faiz kararı var. Piyasa beklentileri 100 baz puan indirim şeklinde olsa da TL üzerindeki baskı daha yüksek bir faiz indiriminin de fiyatlandığına işaret ediyor. Bu nedenle 100 baz puan indirim fiyatlara dahil olmuş olabilir. Olası geri çekilmeleri alım için değerlendirmeye devam edeceğiz.

USDTRY

Dolar/TL’de ana long stratejiyi koruyoruz ve stopu 10.62’ye revize ederek long pozisyonların devam ettirilmesini öneriyoruz. Pozisyonlar merkez bankası kararına kadar devam ettirilebilir. 14:00’deki karar öncesinde kar / stop kontrolü yapılmalıdır.

EURUSD

1.1355 direnci altındaki görünümü koruyan EURUSD paritesi, Euro’da devam eden zayıflığı fiyatlamaya devam ediyor. Yeni bir haber akışı yok ECB açıklamaları Euro’yu baskılayan ana etken. Dolar cephesinde ise veri akışı olumlu. Teknik olarak tepki alımı beklentisi mümkün fakat 1.1355 aşılmadan long pozisyon önerimiz yer almıyor.

XAUUSD

Küresel enflasyon endişelerine karşın faizlerdeki sakin görünüm altının yükselişini desteklemekte. 1865 – 1867 direnç bölgesi üzerine doğru ataklar zayıf. Gümüşün de dirençlere yakın olması altını destekliyor. Altında bir süre izlemeye geçeceğiz.

WTI

78.20 desteğinin kırılmasıyla birlikte kuvvetlenen satış baskısı bir sonraki destek bölgesi olan 75.90’a kadar devam edebilir. Önceki günkü stratejide stop kullanmayanlar için, short pozisyonlarda 78.30’a stop çekilebilir. Yükselişleri satış fırsatı olarak değerlendirebiliriz.

DAX

Ana dirençlerde zorlanma gösteren DAX endeksi, küresel piyasalardaki satış baskısı nedeniyle gün içerisinde kar satışı görebilir. Asya piyasaları satıcılı, ABD vadeliler yatay fakat dünkü kapanışlar geri çekilmeyle sonuçlandı. Short pozisyonu koruyoruz.

Strateji: Short Fiyat: 16,224 TP1: 116,150 TP2: 16,080 SL: 16,300

NASDAQ

Ana dirençlere kadar yükselen Nasdaq’da short pozisyonda konum değiştiriyoruz ve teknik olarak dirençte olmamız nedeniyle aktif fiyattan short pozisyon deneyeceğiz. Küresel risk iştahı düne göre zayıf fakat önemli bir kırılma yok. Yine de temel anlamdaki endişeler, teknik olarak da zirveden gelebilecek satış olasılığı söz konusu.

Strateji: Short Fiyat 16,355 TP1: 16,250 TP2: 16,100 SL: 16,500

BITCOIN

Dün 61,000 bölgesine kadar yükselen BTC’de long pozisyonu korumaya devam ediyoruz. Tepki alımları zayıf. Bu nedenle TP1’i 61,000’e çekebiliriz. Stopu ise maliyete çekebilir ve takip eden zarar durdurucu kullanabiliriz.

Strateji: Long Fiyat: 59,578 TP1 61,000 TP2: 62,450 SL: 57,900

Open an Account

null Exen Markets, with its approach that cares about the needs of forex investors, is proud to stand by its investors with its expert and experienced staff, by preserving its principles and values ​​that have been going on since 2019 in leveraged foreign exchange buying and selling transactions, and adopts being a party to its customers.