17.11.2021 – Daily Newsletter

Exen Markets ile ’’GÜNE TEMEL BAKIŞ’’

Yeni Fed Başkanına ilişkin olarak Biden henüz kararını vermedi fakat Brainard ile Powell arasında kalındı gibi duruyor. Brainard’ı daha güvercin bir isim olarak düşünebiliriz. Buna karşın dün açıklama yapan Bullard, varlık alımındaki azaltmanın daha hızlı yapılması gerektiğini savunuyor. Dün kuvvetli gelen perakende satışlar verisi de bu tavrı destekler nitelikte. Bu nedenle artık kuvvetli verileri daha çok Dolar pozitif okuyacağız. Euro ise genel bir düşüşte. Bunu anlamak adına CHF ve GBP gibi çaprazlara bakabiliriz. Avrupa’da Kuzey Akım 2 Projesinin durdurulması doğal gaz fiyatlarında yeni bir yükseliş getirirken petrol fiyatlarını da yukarı çekti. Bu etki bir süre daha devam edebilir.

İçeride TL üzerindeki baskı artıyor. TCMB’den gelecek faiz indirimi kurdaki yükselişi destekleyebilir. Dolar hareketi de ön planda olsa da TL’nin de negatif ayrıştığının altını çizelim. Ana strateji olarak long devam ediyor. Stoplar yukarı çekilebilir.

USDTRY

Dolar/TL’de ana long stratejiyi koruyoruz ve stopu yukarı çekerek 10.22’ye taşıyabiliriz. 10.45 – 10.50 bölgesini direnç olarak takip edeceğiz. İlk zorlanmayı bu bölgede yapsa da geri çekilmenin sınırlı kalacağı kanaatindeyiz. Long pozisyonların kapatılmamasını ve sürdürülmesini ve 10.22 stopla devam ettirilmesini öneriyoruz.

EURUSD

ECB etkisi Euro üzerindeki baskının devam etmesine neden oluyor. Sert düşüşe karşın teknik bir tepki de gelebilmiş değil ve özellikle 1.1430 bölgesinin kırılmasıyla başlayan sert düşüş devam ediyor. Teknik nedenlerden dolayı şu aşamada short pozisyon önermek güç. Long tarafta ise temel olarak bir dayanak yok. Dolar kuvvetli ve Euro, CHF ve GBP gibi para birimleri karşısında dahi değer kaybediyor. 1.1250 ilk destek. 1.1335 yukarı yönlü kırılmadan long önerimiz yok. Bugün Arvrupa’da enflasyon açıklanacak.

XAUUSD

ABD’de faizlerin hareketlenmesi ve Fed üyelerinden gelen şahin tonda açıklamalar faizleri yukarı çekiyor. Henüz reel faizlerde istenen yükseliş yok fakat altını kısa vadede aşağılarda görebiliriz. Short strateji için kar – stop marjı uyumu değil fakat kar marjını geniş tutup aktif fiyattan satış düşünebiliriz.

Strateji: Short Fiyat: 1852 TP1: 1843 TP2: 1835 SL: 1866

WTI

Kuzey Akım 2 Projesinin Almanya tarafından lisansının iptali doğal gaz fiyatlarında sert yükseliş getirirken, petrol fiyatlarını da yukarı çekiyor. Ana resimde dinamikler aşağı yönlü kalsa da volatilite nedeniyle short strateji hedefine yaklaşsa da stop ile kapandı Şimdilik izlemedeyiz. Geri çekilme beklentimiz var fakat kar stop uyuşmazlığı nedeniyle 78.20 kırılmadan yeni bir short önermiyoruz. Buna karşın beklentimiz düşüş yönlü.

DAX

ECB’den gelen güvercin mesajlar ile yeni rekorlara giden DAX’da 16,270 direncinde zorlanma var. Para politikasındaki gevşek duruş nedeniyle gelen harekete karşın küresel risk iştahı dengeli ve bu yükselişin suni olduğu görüşündeyiz. Yeni bir short pozisyon deneyebiliriz. Veri akışının da son yükseliş ardından bir düzeltmeyi destekleyeceği kanaatindeyiz.

Strateji: Short Fiyat: 16,224 TP1: 116,150 TP2: 16,080 SL: 16,300

NASDAQ

16,160 desteği üzerindeki tutunmasını koruyan Nasdaq zirvelere doğru hareketi korusa da kuvvetli bir hareket henüz yok. Sell stop stratejiyi koruyacağız ve 16,160 desteğinin de kırılmasını bekliyoruz.

Strateji: Sell Stop Fiyat 16,150 TP1: 16,050 TP2: 15,950 SL: 16,250

BITCOIN

58,800 destek bölgesine kadar geri çekilen BTC’de dün düşüşün bu bölgeye kadar gelebileceğini belirtmiştik ve alım için de bu bölgeyi işaret etmiştik. Teknik olarak kuvvetli bir destek.

Strateji: Long Fiyat: 59,578 TP1 61,100 TP2: 62,450 SL: 57,900

Open an Account

null Exen Markets, with its approach that cares about the needs of forex investors, is proud to stand by its investors with its expert and experienced staff, by preserving its principles and values ​​that have been going on since 2019 in leveraged foreign exchange buying and selling transactions, and adopts being a party to its customers.