17.02.2022 – Daily Newsletter

Dün yayımlanan Fed tutanakları Fed üyelerinin enflasyondan rahatsızlığına ve faiz artırımlarının gerekliliğine işaret ederken, Mart toplantısında en az 25 bp düzeyindeki faiz artırımı hala masada. Bizim de görüşümüz bu yönde. Tutanaklar şahin olarak görülebilir fakat bilanço küçültme için gelen sinyaller daha yumuşak. Buna karşın Ocak toplantısı sonrası veri akışının çok kuvvetli olduğunu ve enflasyonun da beklentilerin oldukça üzerinde olduğunun altını çizmek gerekiyor. Şu anki şartlarda daha şahin bir tutanakla karşılaşabilirdik.

İçeride bugün 14:00’de TCMB faiz kararı var. Piyasa beklentileri ve bizim beklentimiz de faizlerde bir değişim olmayacağı ve politika faizinin %14.0 düzeyinde sabit kalacağı yönünde. Bu çerçevede kurda önemli bir hareketlilik beklemiyoruz. Olası bir faiz indirimi ise TL aleyhine hareketlilik yaratabilir.

USDTRY

Dolar/TL yatay bandı korusa da 13.65 13.70 denemeleri zaman zaman öne çıkıyor. Bugün TCMB faiz kararı var ve piyasa beklentileri faizlerde bir değişiklik olmayacağı yönünde. Kurda volatilite hala düşük seviyede. 13.90 yukarı yönlü kırılmadan yukarı hareketin güçleneceğini düşünmüyoruz.

EURUSD

Fed tutanakları sonrası paritede volatilite oluşsa da aşılamayan 1.14 direnci ve kırılamayan ve 1.1315 desteği arasındaki hareket devam ediyor. Şu anki fiyat, kar stop marjına uymadığı için izlemede kalma fikrimiz devam edecek. Veri akışı Euro pozitif diyebiliriz fakat Fed baskısı paritede daha hakim.

XAUUSD

Ons altın yeniden 1865 direnci üzerinde. Ukrayna’da haber akışı yeniden çatışma riskinin arttığına işaret ediyor. Sınırda devam eden hareketlilik nedeniyle altına olan talep de yükselmiş durumda. Fed tutanakları dengeli. Buna karşın enflasyon, ABD için hala risk. Mart toplantısında faiz artırımı kesin gibi duruyor. Bu da Ukrayna’da olası iyimser bir haber akışı durumunda altına satış getirebilir.

WTI

OPEC’ten tedarikin yetersiz olduğu açıklaması, Ukrayna kriziyle birlikte yükselen petrol fiyatlarında kısmen baskı oluşturdu. Ukrayna’da gerilimin devam etmesi fiyat yükselişleri için risk olsa da kısa vadeli geri çekilmeler bekliyoruz. Teknik olarak yükselen trendin de kırılması geri çekilmede etkili.

Strateji: Short Fiyat: 90.25 TP1: 89.50 TP2: 88.20 SL: 91.80

DAX

15,325 desteğinin altına gerileyen DAX, Ukrayna’da gerilimin yeniden artmasıyla düşüşte. Bu bölge altında baskının teknik olarak da devam edebileceği görüşündeyiz. Haber akışı DAX üzerinde daha etkili. Veriler borsaları desteklese de jeopolitik riskler kısa vadede daha belirleyici. Şimdilik izlemedeyiz.

NASDAQ

14,390 ara desteği üzerinde tutunan Nasdaq’da faizlerin kısa vadeli gerilemesinin yukarı hareketi destekleyeceği görüşündeyiz. Bu sabah piyasalarda Ukrayna gerilimi nedeniyle satışlar hakim. Yeni bir haber akışı olmazsa tepki alımı gelebilir.

Strateji: Long Fiyat: 14,540 TP1: 14,650 TP2: 14,760 SL: 14,420

BITCOIN

BTC’de volatil günler yaşanıyor. Risk iştahı dengeli ve altının aşırı kuvvetlenmesi sınırlı da olsa BTC’yi destekliyor. Diğer taraftan Nasdaq’ın ana desteklerde tutunması da pozitif. Yukarı eğilim 45.500’lere kadar sürebilir. Bu bölge üzerine şimdilik hareket beklemiyoruz.

Open an Account

null Exen Markets, with its approach that cares about the needs of forex investors, is proud to stand by its investors with its expert and experienced staff, by preserving its principles and values ​​that have been going on since 2019 in leveraged foreign exchange buying and selling transactions, and adopts being a party to its customers.