16.11.2021 – Daily Newsletter

Exen Markets ile ’’GÜNE TEMEL BAKIŞ’’

ABD’de 1 trilyon Dolar tutarındaki mali paketin Biden tarafından onaylanması piyasaları yukarıda tutarken, Biden – Jinping görüşmesinden çıkan ılımlı notlar risk iştahını destekliyor. Fed Başkanları’ndan gelen açıklamalar da şu aşamada dengeli. Genel ortam Dolar pozitif ve DXY’deki yükseliş, tahvil faizlerindeki yükselişten beslenmekte. Enflasyon endişesi devam ediyor. Faizlerdeki yukarı hareket altın için de baskı yaratabilecek bir etken.

Petrol fiyatları talep dinamikleriyle yeniden yükselişte ve geri çekilme sınırlı kaldı. BTC’deki kırılmayla birlikte long pozisyonlar ana desteklerin altında kalmamız nedeniyle kapatılabilir. Nasdaq’da izlemede kalacağız. DAX’ta ise stop bölgesine değdik. Bugün ABD’de perakende satışlar ana veri olacak. Euro için de yine büyüme verisi sınırlı etki edebilir.

USDTRY

10.07 üzerine geçen Dolar/TL’de long pozisyonlar korunabilir ve stop 9.97 ya da 10.00 bölgesinde kalabilir. ABD’de yükselen faizler Dolar’ın gelişen ülke para birimleri karşısında değer kazanmasını sağlarken, TL üzerinde de TCMB’nin bu hafta yapacağı toplantının yarattığı baskı devam ediyor. Ana resimde long pozisyonların devam ettirilmesini öneriyoruz.

EURUSD

ABD’de yükselen faizler ve Lagarde’ın 2022’de faiz artırımı zor açıklaması paritede 1.1435 desteğinin de kırılmasını sağlarken, stop bölgemizin altına geçtik ve dünkü long pozisyonu kapattık. Faiz spreadi Dolar lehine görünümü koruyor. ABD’de mali genişleme adımlarının faizleri tetiklemesi burada etkili olmakta. Bugünkü veri akışı kritik. Perakende satışlar öncü verilerden ve büyüme içerisinde de değerlendirilmekte. Strateji olarak izlemedeyiz.

XAUUSD

ABD’de nominal faizler yükselse de reel faizler baskı görmeye devam ediyor. Bu da altının 1867 – 1870 direncini zorlamasına neden olmakta. ECB’nin de sıkılaşmada isteksiz kalması altını bir süre daha destekleyebilir. Alım için geri çekilmeleri takip edeceğiz. Dünkü geri çekilme beklediğimiz düzeyde gerçekleşmedi. Bugün açıklanacak perakende satışlar verisi önemli olacak.

 

WTI

Doğal gaz fiyatlarındaki düşüş petrol fiyatlarını da aşağı çekerken, 80.50 desteğinin altındayız ve teknik olarak geri çekilme devam edebilir. OPEC’ten üretim artış kararı yok. Talep dinamikleri de çok kuvvetli değil. Bu nedenle fiyatlardaki çözülmenin devamı beklenebilir.

Strateji: Short Fiyat: 79.22 TP1: 78.20 TP2: 77.30 SL: 80.50

DAX

Küresel risk iştahı ılımlı seyri korurken, ECB Başkanı Lagarde’ın 2022’de faiz artırımına sıcak bakmaması DAX’ı yukarı taşıyor. Dün verdiğimiz strateji devam ederken, önceki gün verdiğimiz short stratejide ise stop bölgesinden kapatma gerçekleştirdik. Bugün Euro Bölgesi’nde büyüme verisi gelecek. Etkisi sınırlı kalabilir.

Strateji: Short Fiyat: 16,093 TP1: 15,950 TP2: 15,820 SL: 16,200

NASDAQ

16,160 üzerinde kalmakta zorlanan Nasdaq endeksinde dün strateji için aldığımız bekleme kararı sürüyor ve bu bölge altına geçmediğimiz sürece short önerimiz yok. Fakat güç kaybı nedeniyle sell stop strateji uygulayabiliriz. Tesla’daki satışlar ABD borsalarını bir tık daha vurabilir.

Strateji: Sell Stop Fiyat 16,150 TP1: 16,050 TP2: 15,950 SL: 16,250

BITCOIN

63,800 desteğinin kuvvetli kırılmasıyla birlikte long pozisyonlar kısa vadede kapatılabilir. İlk tutunma 60,200 bölgesinden geldi fakat teknik olarak 58,800 – 59,500 bandına doğru geri çekilme isteği sürebilir. Bu bölgeye doğru düşüşleri ise alım olarak değerlendirebiliriz.

Open an Account

null Exen Markets, with its approach that cares about the needs of forex investors, is proud to stand by its investors with its expert and experienced staff, by preserving its principles and values ​​that have been going on since 2019 in leveraged foreign exchange buying and selling transactions, and adopts being a party to its customers.