16.02.2022 – Daily Newsletter

Ukrayna’da gerilim devam ederken Rusya’nın harekat düzenleyebileceği tarihlere ilişkin spekülatif haber akışı da sürüyor. Altın bu haber akışından beslenmeye devam etmekte. Borsalar tarafında ise hem Fed’in söylemleri hem de Ukrayna’da olası bir operasyon endişesi aşağı yönlü riskleri yükseltiyor. Euro’da da benzer şekilde düşüşün devam ettiği görülmekte. Petrol fiyatları ise yakın dönemin zirvelerinde seyretmekte.

İçeride Dolar/TL’de sakin görünüm devam ediyor. 13.90 kırılmadığı sürece yukarı hareketin sınırlı kalacağını düşünüyoruz.

USDTRY

Ukrayna krizi ve Fed endişeleri gelişen ülke piyasalarını baskılasa da TL’de önemli bir hareketlilik göze çarpmıyor. 13.90 üzerine geçilmediği sürece yukarı hareketin zayıf kalmasını bekliyoruz. Bugün veri akışı düne göre daha yoğun fakat kur üzerinde etkisi sınırlı kalabilir.

EURUSD

Ukrayna krizine dair olumlu haber akışı Euro üzerindeki baskıyı azaltırken, Dolar’a olan güçlü talebi de azalttı. Önceki gün verdiğimiz short stratejide stopu ilk hedefe çekmiştik. Bu çerçevede ikinci hedefe doğru düşüşte kapatmayanlar için ilk hedefte pozisyon kapatıldı. Bugün için izlemedeyiz.

XAUUSD

1854 desteğinin altına gerileyen ons altın Ukrayna krizinde gerilimin azalmasıyla birlikte düşüşte. Dün verdiğimiz long pozisyon bu çerçevede stopla kapatılırken, 1854 altında kaldığımız sürece geri çekilme devam edebilir. Haber akışı sakin. Buna karşın sınırda hareketlilik sürüyor.

WTI

89.60 desteğine kadar geri çekilen ham petrolde ana destekler üzerinde tutunma sürüyor. Dün verdiğimiz long pozisyon önerisini stop bölgesinde kapattık. Sınırda gerilimin azalması petrol fiyatlarını aşağı çekti fakat yine sınırda hareketlilik devam ediyor. Strateji olarak izlemedeyiz.

DAX

Ukrayna’da gerilimin azalması Avrupa borsalarını dün yukarı taşırken, yükseliş potansiyelinin bugün de devam ettiği görüşündeyiz. Veri akışından bağımsız olarak borsalar temel gündemine dönmeye çalışıyor. Dün Almanya için olumlu bir veri akışı yakaladık. Bugün etkisi pozitif olabilir.

Strateji: Long 15.436 TP1: 15.500 TP2: 14.600 SL: 15.350

NASDAQ

14,500 üzerine yerleşen Nasdaq endeksinde yükseliş potansiyeli sürerken, piyasalarda risk iştahı bu sabah dengeli. Nasdaq’da yukarı hareketin devamını bekliyoruz. Fed endişeleri artmış durumda. Bunun sınırlayıcı etkisi olacaktır fakat 14,500 üzerinde teknik olarak alımlar kuvvetlenebilir.

Strateji: Long Fiyat: 14,576 TP1: 14,650 TP2: 14,760 SL: 14,480

BITCOIN

BTC’de volatil günler yaşanıyor. Risk iştahı dengeli ve altının aşırı kuvvetlenmesi sınırlı da olsa BTC’yi destekliyor. Diğer taraftan Nasdaq’ın ana desteklerde tutunması da pozitif. Yukarı eğilim 45.500’lere kadar sürebilir. Bu bölge üzerine şimdilik hareket beklemiyoruz.

Open an Account

null Exen Markets, with its approach that cares about the needs of forex investors, is proud to stand by its investors with its expert and experienced staff, by preserving its principles and values ​​that have been going on since 2019 in leveraged foreign exchange buying and selling transactions, and adopts being a party to its customers.