12.01.2022 – Daily Newsletter

Fed Başkanı Powell bir yandan şahin mesajlar verirken, diğer taraftan da faiz artırımlarına ilişkin olarak istihdam piyasasının gözetileceği mesajını verdi. Daha hızlı faiz artırım sürecini de bu şekilde koşula bağlaması borsalar, altın ve Euro için pozitif. 1.1370 direncine kadar yükselen Euro’ya ek olarak 1820 bölgesine kadar altın kuvvetli bir hareket yaptı. ABD’de faizlerin de gerilemesi burada etkili diyebiliriz. Bugün enflasyon açıklanacak ve beklentiler dahilinde gelirse altın ve Euro’da yukarı yönlü kırılma görebiliriz.

TL cephesinde dün de beklediğimiz üzere sınırlı gevşeme mevcut. Short önermesek de kısa vadeli long pozisyonlar kapatılabilir görüşünü de koruyoruz.

USDTRY

Fed Başkanı Powell bir yandan şahin mesajlar verirken, diğer taraftan da faiz artırımlarına ilişkin olarak istihdam piyasasının gözetileceği mesajını verdi. Daha hızlı faiz artırım sürecini de bu şekilde koşula bağlaması borsalar, altın ve Euro için pozitif.

EURUSD

1.1370 direncine kadar yükselen paritede yukarı hareketin devamını bekliyoruz. Bugün ABD’de açıklanacak enflasyon beklentiler dahilinde gelirse kırılmayı teyit edebiliriz. 1.1350’nin de aşılması burada etkili olacaktır. Fed’den gelen açıklamaların ABD’de faizleri aşağı indirmesini parite için yukarı harekette destekleyici görmekteyiz.

Strateji: Long Fiyat: 1.1375 TP1: 1.1430 TP2: 1.1485 SL: 1.1300

XAUUSD

Fed’den gelen faiz artırımına dair daha hızlı bir sürece girilmesine karşın istihdam piyasasının da gözetileceği açıklaması altın için olumlu. Faizlerin de düşüşü altının yukarı hareketini destekliyor. Yukarı potansiyel 1830 – 1835 bölgesine kadar devam edebilir. Geri çekilmede 1810 bölgesinden alım denenebilir. Göstergeler aşırı alım bölgesinde olduğu için yeni bir long pozisyon öneremiyoruz fakat yukarı yönlü riskleri kuvvetli görüyoruz.

WTI

Fed mesajları talep dinamiklerinde iyileşme getirirken petrolde de 80.70 direnci üzerine hareketler izlemekteyiz. Petrolde arz – talep dengesinin üzerinde hareketler oluştuğu görüşündeyiz. Fed iyimserliğini aşırı bulmakla beraber kısa vadeli düzeltmeler görülebilir. Bu nedenle geri çekilmeleri short tarafta değerlendirebiliriz.

Strateji: Sell Stop Fiyat: 80.50 TP1: 79.90 TP2: 79.00 SL: 81.20

DAX

15,980 direncini aşan DAX’da yukarı potansiyel sürebilir. 16,100’e kadar yükseliş bekliyoruz. Küresel risk iştahı güçlü, Fed mesajları, Çin’de beklentisi artan faiz indirim ihtimalleri piyasaları destekleyebilir. Veri akışı Avrupa’da çok yoğun değil. ABD’de enflasyon ise dolaylı olarak DAX’ı etkileyebilir.

Strateji: Long Fiyat: 16,032 TP1: 16,100 TP2: 16,190 SL: 15,950

NASDAQ

Nasdaq’da dün önerdiğimiz pozisyon ilk hedefinden sonra stopa giderken, Fed açıklamaları sonrası kuvvetli yükseliş devam ediyor. Yukarı hareketin devam edeceği görüşündeyiz. Dünkü pozisyon stop bölgesinden ikinci hedefe doğru kuvvetli bir hareket yaptı. 16,000 bölgesine kadar hareketin devamını bekliyoruz. Geri çekilmeleri alım için değerlendireceğiz.

BITCOIN

Kısa vadede yatay bandı yukarı yönlü zorlayan BTC için 44,000 bölgesindeki hedefi takip edeceğiz. Piyasalarda risk iştahı yüksek. BTC’de de yükseliş bekliyoruz. 40,0000 altında stopla orta vadeli long pozisyonlar da desteklenebilir. 44,000 üzerinde ise long pozisyonların artırılmasını öneriyoruz.

Open an Account

null Exen Markets, with its approach that cares about the needs of forex investors, is proud to stand by its investors with its expert and experienced staff, by preserving its principles and values ​​that have been going on since 2019 in leveraged foreign exchange buying and selling transactions, and adopts being a party to its customers.