07.03.2022 – Daily Newsletter

ABD’nin Rusya’dan ithal edilen petrole yasak getirilmesine ilişkin görüşmeler yaptığı haberi piyasa açılışlarıyla birlikte sert yükselişler getirdi. Borsalarda ise aşağı yönlü hareketler korunurken, Euro da baskı altında. Petrol ithalatının yasaklanmasını şu aşamada çok olası görmesek de yapılsa dahi sürdürülebilir olmadığı görüşündeyiz. Bu da yakın zamanda normalleşme getirebilir. Kısa vadede bu yönde bir görüşümüz yok.

TL cephesinde ise bu riskler baskıyı artırabilir. Long pozisyonların korunmasını öneriyoruz. Yukarı eğilim devam edebilir.

USDTRY

Rusya – Ukrayna gerilimi devam ederken, ABD’nin Rusya’dan petrol ithalatına ilişkin attığı adımlar gelişen ülke para birimleri için baskıyı artırabilecek bir unsur. Bu çerçevede alım önerisini devam ettiriyoruz. TL’yi baskılayan başka bir etken ise enflasyonist etkiler.

Devam Eden Strateji: Long Fiyat: 13.96 TP1: 14.30 TP2: 14.50 SL: 13.65

EURUSD

1.0880 desteğinin altına gerileyen EURUSD paritesi ABD’nin Rusya’dan petrol ithalatına ilişkin yasak getirme planı ile düşüşü koruyor. Teknik olarak 1.0880 üzerine geçemediğimiz sürece yukarı hareketler zayıf kalabilir. Geri çekilmede ise 1.0770 desteği öne çıkmakta. Devam eden short pozisyonlar için 1.09’a stop çekilebilir.

XAUUSD

2000 direnç bölgesine kadar yükselen ons altında önceki gün verdiğimiz long pozisyon ikinci hedefine ulaştı. Rusya’dan petrol ithalatının azaltılmasına ilişkin yapılan açıklamalar altını yukarı taşıyor. 1975 altına gerilemediğimiz sürece geri çekilmeler sınırlı kalabilir.

WTI

Rusya’dan ithal edilecek petrol için yasak gelebileceği ihtimali açılışla birlikte WTI’da 124 Dolar bölgesine kadar yükseliş getirdi. Avrupa’nın Rusya kaynaklarından çekilmesi şu aşamada optimal değil fakat bu olasılığın fiyatlara net yukarı yansıdığını görmekteyiz. 120 Dolar altına gerilemediğimiz sürece long pozisyon önerimiz yok. Devam eden long pozisyonlar için de 120 Dolar altına stop çekilebilir.

DAX

DAX, enerji krizi karşısında düşüşü koruyor. Düşen kanalın da altına gerileyen endeks 12,850 altında kaldıkça düşüşü koruyabilir. Gün içinde toparlanmalar beklesek de 12,850 kırılmadan long önerimiz yok.

NASDAQ

13,650 – 13,700 desteği altına gerileyen Nasdaq endeksinde yukarı eğilim güç kaybetse de Fed cephesinde sıkılaşma ihtimallerinin azalması bir çerçevede Nasdaq’a yarayabilir. 13,700 üzerine geçilirse teknik olarak da tepki alımları beklenebilir. Şimdilik izlemedeyiz.

BITCOIN

Rusya’dan petrol ithalatının kesilmesi bir ölçüde BTC için de baskılayıcı bir etken. BTC’yi SWIFT için alternatif olarak görmek talep yaratıyordu fakat petrol yasağı gelirse BTC talebi de azalabilir. 40,000 aşılmadan da yukarı hareketin zayıf kalacağı düşüncesindeyiz.

Open an Account

null Exen Markets, with its approach that cares about the needs of forex investors, is proud to stand by its investors with its expert and experienced staff, by preserving its principles and values ​​that have been going on since 2019 in leveraged foreign exchange buying and selling transactions, and adopts being a party to its customers.