06.12.2021 – Daily Newsletter

Exen Markets ile ’’GÜNE TEMEL BAKIŞ’’

Cuma gününü, devam eden pandemi endişesiyle aşağıda kapatan ABD borsalarında vadeliler haftaya yatay başladı. Asya piyasalarında ise kayıplar ön planda. Veri akışında da geçen hafta ABD’de istihdam beklentilerin altında artış gösterdi. Ücretler de görece enflasyon üzerindeki baskıyı hafifletiyor fakat diplerde bir veri olmaması piyasanın aşırı bir tepki vermesini de engelledi diyebiliriz. Fed için Aralık toplantısı üyelerin faizlere bakışı açısından daha önemli olacak. Buna karşın Omicron Varyantının ekonomiye etkisini önümüzdeki aylarda daha net göreceğiz.

Dolar/TL’de yeniden 13.70 bandındayız. TL üzerindeki faiz baskısı sürerken Dolar da dünyada gücünü koruyor ve gelişen ülke piyasalardan sermaye çıkışı yaşandığını izliyoruz.

USDTRY

Geçtiğimiz gün 13.70 üzerine doğru beklediğimiz ataklar gelirken, kurda yine geçtiğimiz haftalarda gördüğümüz yükselişlerin devam etmesini bekliyoruz. TCMB müdahaleleri şu aşamada sonuçsuz kalıyor. 13.70 – 13.80 bandı üzerine hafta içerisinde hareketlenme olabilir. Ana long pozisyonların 22 periyot ortalama üzerinde kaldıkça devamını bekliyoruz.

EURUSD

Omicron varyantının ekonomileri tehdit edişi Euro üzerinde baskı yaratırken, Fed’in şu aşamada politikasının etkilenmeyeceği algısı pariteyi aşağı çekiyor. Long pozisyonları geçen hafta kapatmıştık. 1.1290 üzerine yerleşilmeden yeni bir long pozisyon önerimi yok. Bugün Euro Bölgesi Sentix Güveni kısa vadeli hareketlenme yaratabilir.

XAUUSD

Ons altındaki önceki gün verdiğimiz strateji ilk hedef bölgesini test etse de öncesinde stop bölgesi de kısa süreli test edildi. 1783 üzerine henüz yerleşildiğini söylemek için erken. Faizler düşük seviyelerde fakat Fed’in geri adım atmaması altın üzerindeki baskı yaratıyor. Şimdilik izlemedeyiz.

WTI

Kısa vadeli ortalamaların etrafında seyreden ABD Ham Petrolü Cuma günü verdiğimiz stratejide ilk hedefi gördü. Cuma günkü hareketi sadece bir tepki alımı olarak bekliyorduk. Trend dönüşünden bahsetmek için oldukça erken. Yine de 69.30 üzerinde yukarı potansiyel oluşabilir.

Strateji: Buy Stop Fiyat: 69.30 TP1: 70.00 TP2: 71.00 SL: 68.20

DAX

Omicron varyant endişeleri piyasaları baskılarken, Cuma günü verdiğimiz long stratejiyi stop bölgesinde kapattı. Şimdilik izlemedeyiz ve 15,450 aşılmadan kalıcı bir yukarı hareket beklemiyoruz. Sentix endeksi bugün DAX üzerinde de etkili olabilir. Küresel risk iştahını izlemeye devam edeceğiz. Gün içerisinde veri akışı Sentix haricinde sakin olacak.

NASDAQ

Cuma günü sabah saatlerinde Nasdaq’da görülen tepki alımına karşın akşam saatlerine doğru düşüş devam etti. Long pozisyonumuz kısa vadeli hareketlilikte ilk hedefine ulaştı fakat trendler aşağı yönlü devam ediyor. 15,700 üzerinde tutunarak açmamız nedeniyle yeni bir long pozisyon denenebilir.

Strateji: Long Fiyat: 15,743 TP1: 15,830 TP2: 15,900 SL: 15,650

BITCOIN

Kripto piyasalarındaki sert düşüş Fed’in son varyant endişelerine karşın piyasayı sıkılaştırmaya devam edeceği algısıyla sürerken bir önceki zirve olan 48,600’ün üzerindeyiz. Bir süre izlemede kalabiliriz fakat 48,600 üzerinde kaldıkça yukarı potansiyel oluşabilir. Kısa vadeli tepki alımları denenebilir.

Open an Account

null Exen Markets, with its approach that cares about the needs of forex investors, is proud to stand by its investors with its expert and experienced staff, by preserving its principles and values ​​that have been going on since 2019 in leveraged foreign exchange buying and selling transactions, and adopts being a party to its customers.