04.01.2022 – Daily Newsletter

ABD’de teknoloji şirketlerinden gelen iyimserlik piyasaları yukarı taşısa da faizlerdeki sert yükseliş ise Euro ve Altını baskılamış durumda. Diğer taraftan ABD’de vaka sayısı rekor düzeyde. Bunun borsalardaki yükselişi sınırlaması ve satış getirme ihtimali yüksek. Diğer taraftan faizlerdeki yükselişe karşın artan vaka sayısının Fed’i engelleyebileceği algısı altın ve Euro’da yeniden yükseliş getirebilir.

TL cephesinde dün gelen enflasyon verisi beklentilerin oldukça üzerinde gerçekleşti. Bu durumun TCMB üzerinde bir faiz baskısı yaratma ihtimali kuvvetli. Dolar/TL’de dün bunun fiyatlamasını görsek de 11.10 üzerinde yeniden long pozisyonlar tazelenebilir.

USDTRY

Dün açıklanan Türkiye enflasyon verisi sonrası faizlerin bir süre daha inmeyeceği algısı TL’de kısa süreli rahatlama yaratsa da ana trend bozulmuş değil. 13.10 altında kalmamız nedeniyle şimdilik izlemedeyiz fakat üzerindeki hareketlerde long pozisyonlar tazelenebilir. Negatif reel faiz baskısı artacağı için geri çekilmeleri sınırlı görmekteyiz.

EURUSD

Paritede dünkü yükselişle birlikte, önceki gün verdiğimiz long pozisyonda ilk hedef görüldü. 1.1370 bölgesinden gelen satışla birlikte gerilesek de yeniden alım fırsatı oluştuğu görüşündeyiz. Küresel risk iştahı dengeli fakat ABD’de artan vaka sayısı Fed’i yavaşlatabilir. Bu beklenti ise paritede yükselişi destekleyebilir.

Strateji: Long Fiyat: 1.1304 TP1: 1.1370 TP2: 1.1440 SL: 1.1220

XAUUSD

Dün long pozisyonda ilk hedef görülürken stopu ise maliyete çekmiştik. Geri çekilmeyle birlikte pozisyonu kapatmayanlar için maliyette pozisyonu kapatırken, ABD’de faizlerin yükselişi nedeniyle altında geri çekilme görmekteyiz. Buna karşın bu geri çekilme alım için de fırsat yaratabilir.

Strateji: Long Fiyat: 1804 TP1: 1810 TP2: 1820 SL: 1797

WTI

Dünkü stratejide ilk hedef bölgesinin altını test eden ham petrolde maliyetin altındaki hareket sürerken stopu maliyete çekip pozisyonu devam ettirebiliriz ve aynı hedef stopla yeni bir short pozisyon düşünülebilir. Borsalarda risk iştahı yüksek fakat artan vaka sayısının petrolde talep dinamiklerini baskılayacağı görüşündeyiz.

Devam Eden Strateji: Short Fiyat: 75.56 TP1: 75.00 TP2: 73.20 SL: 75.56

Strateji: Short Fiyat: 76.15 TP1: 75.50 TP2: 75.00 SL: 77.00

DAX

Küresel piyasalardaki iyimserlikle dün gelen yükseliş DAX’taki short pozisyon önerimizi stop bölgesine götürürken ana dirençlerin de üzerine yükseldik. Küresel risk iştahı dengeli fakat artan Covid vaka sayısı nedeniyle yukarı hareketlere temkinli yaklaşıyoruz. Şimdilik izlemedeyiz.

NASDAQ

Nasdaq’da dün verdiğimiz stratejide ilk hedef görülürken, küresel risk iştahındaki yükselişle birlikte yeniden maliyetin üzerine hareketler görüldü. Küresel risk iştahı dengeli. ABD’de artan vaka sayısı ise yukarı potansiyeli azaltacak bir durum. Bugün için izlemedeyiz.

BITCOIN

ABD’de yükselen faizler kriptolar üzerinde de halihazırdaki zayıf görünümün sürmesine neden olmakta. 45,700 46,350 bandı altında BTC için geri çekilme hız kazanabilir. Şimdilik kırıldı demek için erken fakat görünüm zayıf.

Open an Account

null Exen Markets, with its approach that cares about the needs of forex investors, is proud to stand by its investors with its expert and experienced staff, by preserving its principles and values ​​that have been going on since 2019 in leveraged foreign exchange buying and selling transactions, and adopts being a party to its customers.