02.12.2021 – Daily Newsletter

Exen Markets ile ’’GÜNE TEMEL BAKIŞ’’

ABD’de yeni varyantın görülmesi dün yükselmeye çalışan piyasalardaki hareketi tersine döndürürken kapanışlar bazında negatif görünüm var. Bu sabah Asya piyasaları da satıcılı fakat ABD vadelilerde hafif toparlanma var. Bugün Fed Başkanları açıklamaları gündemde olacak fakat Powell’ın önceki gün yaptığı açıklamalar desteklenecek olursa Dolar pozitif fiyatlama devam edebilir borsalar üzerindeki baskının da devamı gelebilir.

İçeride Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda yapılan değişimin kur üzerinde baskı oluşturması muhtemel. TCMB’nin dün yaptığı müdahale ardından kur eski düzeyine tekrar yükseldi. Bu da müdahalenin etkisinin sınırlı olduğunu gösteriyor.

USDTRY

13.70 direnç bölgesine yakın seyreden Dolar/TL dün TCMB’nin döviz kuruna direkt müdahalesiyle birlikte geri çekilse de 12.50 bölgesinden kuvvet alındı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda yapılan değişimin TL üzerinde devam eden baskıyı artırması muhtemel 13.70 – 14.00 bölgesine doğru hareketin devamını bekliyoruz ve long pozisyonlar korunabilir.

EURUSD

Fed’den bugün gelecek açıklamalar önemli olacak. Başkanlar düzeyinde şahin mesjalar devam ederse parite üzerinde baskı oluşabilir. Bu nedenle akşam saatlerine doğru pozisyonların manuel olarak kapatılmasını uygun görüyoruz. Bugün veri akışı sakin.

Strateji: Long Fiyat: 1.1278 TP1: 1.1360 TP2: 1.1420 SL: 1.1278

XAUUSD

Ons altın Fed’den gelen şahin mesajlar ile baskı görmeyi sürdürürken gümüş de benzer şekilde tepki alımı yapmakta zorlanıyor. Dün verdiğimiz ilk long pozisyon hızlı bir şekilde hedefine giderken ikinci verdiğimiz pozisyonu riskli görüyoruz ve aktif fiyattan kapatarak izlemeye geçebiliriz. Özellikle 50 – 200 günlük ortalamanın altında kalınması altın için teknik anlamda düşüş potansiyelini artırabilir.

WTI

ABD’de dün ham petrol stokları beklenildiği kadar düşüş göstermedi fakat daha önemli bir detay olarak işlenmiş petrol stoklarında 4 milyon varil kadar artış söz konusu. Bu da petrol üzerindeki baskının devam etmesine neden olacaktır. Bugün OPEC izleme komitesinin üretime dair vereceği karar izlenecek. Bu nedenle izlemedeyiz ve teknik olarak destek bölgesine yakın olmamız nedeniyle short strateji için beklemeye geçeceğiz. Yükselişleri satış için değerlendireceğiz.

DAX

Ana ortalamaların altında kalan DAX’ta bu sabah küresel piyasaların dünkü kayıplarını azalma isteği yükselişte etkili olabilir. 15,250 üzerinde tutunmamız nedeniyle de kısa vadeli long pozisyon deneyebiliriz.

Strateji: Long Fiyat: 15,291 TP1: 15,350 TP2: 15,440 SL: 15,200

NASDAQ

16,000 desteğinin altına geçen Nasdaq’ta ABD’de yeni varyantın görülmüş olmasının negatif etkisi sürerken, Fed endişesi de borsaları baskılıyor. 16,000 altında ana resim short tarafa dönebilir fakat bir süre kalıcılığını izlememiz gerekiyor. Sert bir yükseliş olursa da ana dirençlerden satış düşünebiliriz.

BITCOIN

BTC’de sıkışma devam ederken TOBO oluşumu da sürüyor. Trend kırılacak olursa ara hedef 60,000 bölgesi fakat formasyon hedefi daha yüksek. Bu nedenle alınacak long pozisyonlarda ilk hedef olarak 60,000 izlenebilir.

Strateji: Long Fiyat: 56,871 TP1: 60,000 TP2: 62,000 SL: 55,500

Open an Account

null Exen Markets, with its approach that cares about the needs of forex investors, is proud to stand by its investors with its expert and experienced staff, by preserving its principles and values ​​that have been going on since 2019 in leveraged foreign exchange buying and selling transactions, and adopts being a party to its customers.